================================================== --> Burun Estetiğinde Yeni Teknikler

Burun Estetiğinde Yeni Teknikler

Burun estetiği ameliyatının amacı burnun kemik ve kıkırdak yapısını düzenlemek ve burun ile yüz hatları arasında ki uyumsuzluğu gidermektir. Burun estetiği yapılmasının amaçlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Normal bir burunda olmaması gereken polip gibi deformeleri gidermek için,
 • Burnu yüz hatlarına uygun hale getirmek amacıyla büyütmek ve küçültmek için,
 • Burundaki şekil bozukluklarını gidermek için,
 • Burun eti gibi nefes almayı zorlaştıran yapıları almak için,
 • Septum deviasyonu yani halk dilinde burun eğriliği olarak bilinen durumun giderilmesi için,
 • Dudak ve burun ucu arasında ki açıyı değiştirmek için,
 • Hastaların istekleri doğrultusunda burun deliklerini küçültmek için.

İnsanlar Neden Burun Estetiği Yaptırmaktan Çekiniyorlar?

Birçok insan daha güzel hatlara sahip bir yüzün sahibi olmak ister. Burun estetiğinde en çok korkulan durum ameliyat sonrası yaşanılan şişlikler, ağrı ve morluklardır. Birçok rinoplasti adayı içinde bu sebepler caydırıcı olmaktadır. Artık burun estetiğinde yeni teknikler ile sizde daha güzel bir buruna sahip olurken acı, şişlik ve morluk gibi sıkıntıları hayatınızdan çıkarın.

Lazer Destekli Burun Estetiği

Sizlerin istediğiniz burna daha kolay sahip olabilmeniz adına ortaya çıkardığımız yeni yöntemlerin en büyük avantajlarının başında hastanın yüzünün 3D görüntüleme sistemi ile çekilmesi ve bu sayede nasıl müdahale edileceğine daha rahat karar verilmesidir.Burun estetiği operasyonlarında  hekimin tecrübesi ve becerisi kadar hastalanın cilt tipide önem taşımaktadır. Bu konuda araştırma yaparak bizlere başvuran hastalarımız bilirler ki çoğu hekim çok kalın veya tam aksine çok ince bir cilt yapısına sahip hastayı ameliyat etmek istemez.  Bunun sebebi var olan cilt tipinin ameliyat sonucunu doğrudan etkiliyor olmasıdır. Oysa ki lazer destekli burun estetiğinde kolayca kaba cilt örtüsü inceltilebiliyor veya ince cilt örtüsüne sahip hastalarımızın cilt yapısının altına daha kolay doku desteği oluşturabiliyoruz.. Ayrıca burun estetiği sonrasında meydana gelen burun küçülmesi derinin sarkmış bir görünümde olmasına neden oluyordu. Ancak lazer destekli burun estetiği teknolojisinde deri sarkması oluşmaması için sıkılaştırı lazer kullanılıyor ve bu sayede sarkmalar önlemiş oluyor. 

Lazer destekli burun ameliyatının avantajları:

 • İyileşme süreci çok daha kısadır.
 • Ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar minimum seviyededir.
 • Büyük cerrahi operasyona ihtiyaç duymadan burun kolayca şekillendirilir.
 • İşlem lokal anestezi ile yapılabilir.
 • Tampon kullanılmaz.

Piezo Rinoplasti

Burun estetiğinde yeni kullanılan tekniklerden  biride Piezo Rinoplasti olmaktadır. Bu yöntemde acı, şişlik, morluk ve tamponu ortadan kaldırmaktadır. Bu operasyon burun kemiğinde düzenleme gerektiren her buruna uygulanabilir.Piezo sayesinde burun kemiğini çekiçle kırmak yerine, ses dalgalarının yaratmış olduğu titreşimlerle kemiği eriterek burnu daha ince ve daha kavisli bir hale getirebiliyoruz.Çekiç kullanmayıp, burun kemiğini kırmıyor olmamızın en büyük avantajını ameliyat sonrası iyileşme sürecinde  yaşıyorsunuz. Piezo ile burun kemiği kırılarak, eski belki de ilkel olarak adlandırabileceğimiz yöntemlerin kullanıldığı operasyonlara nazaran yıllar geçsede çökme, düşme sorunlarıyla karşılaşmayan estetik yapısını ilk gün ki gibi korumaya devam eden bir burna  daha  kısa sürede iyileşme göstererek  sahip olabiliyorsunuz. Bu yöntemi ilk kez duyan hastalarımız bazen terime yabancı oldukları için acaba bu alet burunuma farklı bir zarar verir mi şeklinde soru yöneltebiliyor. Ama böyle bir endişe duymalarına hiç gerek yok çünkü piezo uygulama esnasında hiçbir kıkırdak yapısına, yumuşak dokuya veya cilde zarar vermiyor. Burun kemiği kırılmadan burundaki sinirler,kıkırdak yapı ve yumuşak doku hasar görmeden yapılan bir düzeltme olduğu içinde bu operasyon sonrasında hastalar 3-4 gün içerisinde normal hayatlarına dönebiliyorlar.

Piezo rinoplasti avantajları:

 • İşlem sonrasında şişlik. Morluk ve acı gibi komplikasyonlar oluşmaz.
 • Hastaların hastanede kalma süreleri çok kısadır.
 • Hastalar 3-4 gün gibi kısa bir sürede hayata dönerler.
 • Tampon kullanılmaz.
 • Ses dalgaları ile yapılan işlem olduğu için burunun iç yapısı da zarar görmez.
 • Ultrasonik Şekillendirme

Son dönemlerde en çok tercih edilen burun estetiği operasyonlarından biri de ultrasonik şekillendirme olmaktadır. Osteotomi adını verdiğimiz burun kemiklerini çekiç ile kırma işlemi bu operasyonda da sıradan yöntemlerde ki gibi uygulanmamaktadır. Şişlik ve morluk oluşmaz. Burun estetiğinde şişlik ve morluk oluşmasının en temel sebebi burun kemiklerinin çekiçle kırılması esnasında çevresindeki damarların ve yumuşak dokuların zarar görmesidir. Bu operasyonda burun kemiklerinin yüzle birleştiği damarlara zarar verilmez, yumuşak dokularda bir harabiyet gelişmez.Buna bağlı olarak da günler süren morluk, şişlik bu operasyondan sonra söz konusu değildir. Ultrasonik şekillendirme ilk olarak beyin dokularına zarar vermeyecek bir yöntem olarak geliştirilmiş zamanla burun estetiği operasyonlarında da kullanılmıştır. Ultrasonik kesiciler ve törpüler birçok tıbbi operasyonda kullanılmıştır. Burun estetiğinde de hasta ve hekim için oldukça pozitif bir katkısı vardır. Ultrasonik kesici uçları burun estetiği ameliyatında yumuşak dokulara, damarlara zarar vermeyerek iyileşme sürecini hızlandırdığı için hasta konforu açısından gelişmiş bir yöntemdir.

Ultrasonik şekillendirme avantajları:

 • Yumuşak doku travması sıfıra indiği için şişlik ve morluk oluşmaz.
 • Kesiler kontrollü şekilde yapıldığı için kalemle çizilmiş kadar düzgün hatlar oluşuyor.
 • Sistem mikromotor özellikte olduğu için istem dışı kesiler ve kırıklar oluşmaz.
 • Yumuşak dokular ve sinirler zarar görmediği için hastalar normal hayata çok hızlı dönebilir.
 • İstenmeyen komplikasyonlar en düşük seviyeye iner.
 • Milimetrik şekillendirmeler çok kolay şekilde yapılabilir.

Sizde burun estetiğinde yeni teknikler ile hızlı ve güvenli bir şekilde burun estetiği yaptırabilirsiniz. Ayrıca bu operasyon sonrasında acı, şişlik ve morluk oluşumu olmamaktadır. Operasyon sonrası komplikasyon oluşmaması ve hastaların kısa sürede günlük hayatlarına dönmesi de rinoplasti yaptırmayı düşünen hastalar için en büyük avantajlar arasında yer alır.